dobre miejsce
      dla poszukujących
            ciekawego upominku

     

Prezenty niepożądane. Czyli, jak wybrać te właściwe?

 

dekoracjaOdpowiednio dobrany prezent sprawi autentyczną radość obdarowanej osobie, to oczywiste. Niestety, bardzo łatwo, wręczany upominek może również wywołać wszelkie negatywne uczucia z zażenowaniem i konsternacją włącznie, a w najlepszym razie spowodować konieczność znalezienia w sobie zdolności aktorskich podczas podziękowań za „trafiony” podarunek. Jak tego uniknąć?

Nie kupujmy w ostatniej chwili, w najbliższym sklepie. Często, chociażby z lenistwa, odkładamy wybór i zakup prezentu na ostatni moment. Potem pędzimy do najbliższego marketu licząc na to, że w trakcie przeglądania asortymentu znajdziemy coś odpowiedniego zarówno pod względem ceny, jak i preferencji obdarowywanej osoby. Ta metoda sprawdzi się, gdy zamierzamy kupić alkohol dla miłośnika trunków, w innych przypadkach niekoniecznie.

Zapomnijmy o żywych zwierzętach i roślinach w doniczkach. Tego typu prezenty możemy wręczyć jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu. Aby sprawić niespodziankę, pozostaje nam, na przykład, wypchana papuga zamiast żywej w klatce. 

Uwaga na wszelkiego rodzaju pasjonatów. Ludzie, którzy od lat czymś się pasjonują (wspinaczką, malarstwem, itd.) są najlepiej zorientowani w temacie i zwykle posiadają już wszystkie rzeczy, których do szczęścia potrzebują, a jeśli czasem zapragną czegoś nowego, to zaopatrują się u skrupulatnie wyselekcjonowanych producentów. Trudno takim osobom sprezentować coś, z czego naprawdę będą zadowoleni.

Ostrożnie z prezentami o dużych gabarytach. W czasach, gdy wiele rodzin gniecie się w ciasnych mieszkaniach, wręczenie nawet zwykłej frytkownicy może sprawić kłopot obdarowanym. Nie mówiąc już o bujanym fotelu dla kochanych babć i dziadków.

Zrezygnujmy z gadżetów i śmiesznych prezentów. Niektórzy lubią czasem „błysnąć” i za wszelką cenę starają się znaleźć coś oryginalnego i w dodatku „z jajem”. Pamiętajmy, że ludzie mają różne poczucie humoru. Wręczenie solenizantowi sztucznej kupy, w dodatku na oczach innych gości, z pewnością dostarczy wszystkim niezapomnianych wrażeń, tyle że tych negatywnych...

Prezenty intymne, osobiste i środki higieniczne. To kolejna grupa przedmiotów z gatunku ryzykownych. Koronkowa bielizna jest zarezerwowana dla najbliższej osoby. Chcąc kupić perfumy musimy mieć pewność, że zapach się spodoba, a nie wybierać takich, których zapach podoba się nam. Z kolei wręczenie na przykład dezodorantu czy mydła może zostać odebrane jako aluzja do niedbania o higienę.

Zrób sobie ściągę. Najlepsze pomysły zwykle dopadają nas znienacka. Dotyczy to również prezentów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapisywanie sobie w podręcznym notesie wszystkich upominkowych koncepcji.